Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /inc/modules/pages/pages.site.php on line 128
Towarzystwo Szermierzy "Górnik Radlin" :: Aktualności

Aktualności

Dnia  9 marca br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze Towarzystwa Szermierzy "Górnik Radlin" , na którym dokonano wyboru władz Towarzystwa na najbliższą czteroletnią kadencję. 

Zarząd Towarzystwa: 

       Prezes  Towarzystwa                         -  Krzysztof Urbański

Wiceprezes d/s sportowych             -  Andrzej  Mnich 

 Wiceprezes d/s organizacyjnych      -  Barbara Czajka 

Sekretarz Towarzystwa                     -   Arleta Mlytz    

 Członek Zarządu                                - Leszek Bednorz

Członek Zarządu                                - Wiesław Słanina

Członek Zarządu                                 - Bernard Walecki

Komisja Rewizyjna                             

Przewodniczący                                  -  Robert Szajthauer 

Sekretarz                                         -  Marian Gworys

Członek Komisji                              - Marian Walecki

Informacja o zapisach. 

Towarzystwo prowadzi nabór  dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2007-2011 do grup treningowych. Zapisy przyjmowane są od poniedziałku do  piątku w godzinach 16.30-18.00 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radlinie. 

Zajęcia szermiercze dla „Dinozaurów”

Towarzystwo - logoTowarzystwo Szermierzy „Górnik Radlin” zaprasza osoby w wieku powyżej 30 lat , które nigdy nie trenowały szermierki na zajęcia rekreacyjne z tej dyscypliny sportu Zajęcia odbywają się  we wtorki w godzinach 18.00-20.00  w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radlinie.

Wspomnienie  o radlińskim szermierzu

Listopad to miesiąc zadumy, rozważań, refleksji, wspomnień o tych, którzy odeszli na zawsze. W naszym lokalnym, radlińskim środowisku , przez wiele lat  miesiąc ten związany był z Pawłem Ratajczakiem – wieloletnim zawodnikiem, trenerem i działaczem Towarzystwa Szermierzy „Górnik Radlin” oraz  turniejem „Gloria Victis” organizowanym dla Niego.

„To zabrzmiało jak wyrok. Moje nerki przestały nagle pracować – koniec z szermierką , pracą zawodową , nigdy nie zrealizuję swoich życiowych marzeń”  - tak o swojej chorobie powiedział Paweł Ratajczak w wywiadzie dla jednej ze sportowych gazet. W wieku 23 lat ciężka choroba /niewydolność nerek/  wyłączyła Go z czynnego  życia sportowego i zawodowego . Jednak Paweł podniósł rzuconą  rękawicę. Zaczęła się walka o życie. Uciążliwe godziny dializ traktował jako swoją pracę. Jednak dwa nieudane  przeszczepy spowodowały, że zmalała szansa, na częściowy chociażby powrót do zdrowia. Jednak Paweł nie pozostał sam. Z pomocą postanowili mu przyjść koledzy z szermierczej planszy organizując w 1990 roku  pierwszy turniej szermierczy „Gloria Victis” , z którego dochód został przeznaczony na pomoc dla Niego. Łącznie odbyło się 17 turniejów „Gloria Victis” . Trzy pierwsze miały charakter wyłącznie sportowy, natomiast pozostałych czternaście  to imprezy sportowo-artystyczne, rozgrywane na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie. W latach 1990-93 ich organizatorem był Klub Sportowy „Górnik Radlin” natomiast w latach 1994-2006 Radlińskie Towarzystwo Przyjaciół Szermierki /obecnie Towarzystwo Szermierzy „Górnik Radlin”/.  Od 1997 roku turniejowi patronowało Miasto Radlin.  

W turniejach brali udział najlepsi polscy szermierze, medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy tj.: Sylwia Gruchała, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Magdalena Jeziorowska, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Małgorzata Wojtkowiak,  Iwona Oleszyńska, Adam Krzesiński, Leszek Bandach, Marian Sypniewski, Piotr Kiełpikowski, Rafał Sznajder, Norbert Jaskot, Janusz Olech, Marcin Koniusz, Radosław Zawrotniak, Robert Andrzejuk, Adam Wiercioch, Bartłomiej Kurowski, Marek Jendryś  oraz zaprzyjaźnieni szermierze z Ostrawy i Pragi. Pawła wspomagała także  ówczesna radlińska szermiercza młodzież. W turniejach walczyli: Katarzyna Kroczyk-Grygiel , Dominika Mosler-Plura , Elżbieta Pawłowska-Setlak , Daniel Skatuła, Sebastian Krall oraz Mateusz Dudkiewicz. Wystąpiły gwiazdy polskiej estrady tj.  kabarety: Rak, Pirania, Koń Polski, Masztalscy, Sześćdziesiątka, Spotkanie z balladą  oraz grupa Pod Budą, Halina Frąckowiak,  Tomasz Szwed , Waldemar Ochnia i Andrzej Grabowski.

Paweł dzielił swoje życie pomiędzy dom , szpital i klub , który stał się jego drugim domem. Był wielkim entuzjastą sportu,  a przede wszystkim przyjacielem szermierki i wszystkich szermierzy. Zmarł 12 listopada 2006 roku, tuż po rozegraniu XVII turnieju „Gloria Victis”.    Pragnąc zachować pamięć o Pawle Ratajczaku, Towarzystwo Szermierzy „Górnik Radlin”  przekazało kontynuację turniejów „Gloria Victic” Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Trójka Radlin”, które jako Memoriał Pawła Ratajczaka rozgrywane były z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Jednak coraz gorsze  opinie o organizowanych przez UKS „Trójka Radlin” zawodach a w szczególności w roku bieżącym,  skłoniły Towarzystwo Szermierzy „Górnik Radlin” do wystąpienia z prośbą do w/w klubu o przekazanie Towarzystwu na stałe, od 2019 roku, organizacji zawodów poświęconych pamięci naszego kolegi. Mimo dwukrotnego skierowania stosownych pism do Zarządu UKS „Trójka Radlin” do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Uważam, że osoba Pawła Ratajczaka zasługuje na wielki szacunek i organizację memoriałowych zawodów na właściwym poziomie. Bardzo smuci fakt, że od 13 października br. do chwili obecnej w sali widowiskowo-sportowej MOSiR-u  znajduje się baner, który na odwrocie widocznym od ulicy Korfantego informuje o XI, czyli ubiegłorocznym  Memoriale Pawła Ratajczaka. Czyżby UKS „Trójka Radlin” w ten sposób chciał promować już przyszłoroczne memoriałowe zawody? Jako prezes Towarzystwa Szermierzy „Górnik Radlin” oraz wieloletni przyjaciel Pawła Ratajczaka, wyrażam sprzeciw wobec takich działań i tą drogą jeszcze raz  apeluję do Zarządu UKS „Trójka Radlin” o odstąpienie od organizacji kolejnych memoriałowych zawodów i przekazanie ich naszemu Towarzystwu.

 

    Radlin 12 listopd 2018r                                                   Krzysztof Urbański 


Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 Roku , wszystkim Zawodniczkom, Zawodnikom , Trenerom, Działaczom oraz  Sympatykom  

życzy 

 zarząd Towarzystwa Szermierzy 

"Górnik Radlin" 
 

IV